WĘDKARSKI WYWIAD #6

Dzień dobry

Przed nami kolejny wędkarski wywiad na naszym blogu. Adam Niemiec jest to nie wątpliwie jedna z najbardziej utytułowanych osób w Polsce jeśli chodzi o wędkarstwo wyczynowe.

ADAM NIEMIEC MISTRZOSTWA ŚWIATA CZECHY 2012

WĘDKARSKI WYWIAD CZ.1

1) Jak rozpoczęła się twoja historia z wędkarstwem

Pierwszą rybkę, niedużego karasia, złowiłem w małym, zamulonym wiejskim stawie jak miałem 7 lat. Nikt z mojej rodziny nie był wędkarzem. Dziadek podobno kiedyś wędkował, ale to były dawne czasy. A mnie coś nad wodę ciągnęło. Z leszczyny zrobiłem wędkę, wykorzystałem spławik z kory topolowej i pióra roboty mojego dziadka, obciążyłem go taśmą ołowianą, haczyk zrobiłem ze szpilki. Na haczyku ciasto z chleba. Już wtedy mogłem godzinami siedzieć nad wodą.

2 ) Jaka jest twoja ulubiona metoda wędkarstwa i dlaczego

To się zmienia. Kiedyś była to odległościówka, później tyczka, lubiłem (i cały czas lubię, ale nie mam na to czasu) łowienie sandaczy na spinning. Każda forma wędkowania mnie cieszy. Obecnie zafascynowany jestem feederem, zarówno klasycznym jak i metod feeder. Kiedyś, jak byłem spławikowcem, metoda „drgającej szczytówki” wydawała mi się nudna. Miałem wrażenie, że wędkarz nie ma zbyt dużego wpływu na wynik wędkowania. Nie to, co w spławiku – myślałem. O tym, że byłem w dużym błędzie, przekonałem się kilka lat temu. Dotarło do mnie jak dużo zależy od wędkarza. To mnie pochłonęło. Cały czas uczę się tej metody, widzę ile jeszcze pracy przede mną.

3) Jakie są twoje największe osiągnięcia wędkarskie

Sportowe – zdobycie mistrzostwa świata w spławiku z polską reprezentacją w Czechach w 2012 roku. Mam też złoty medal mistrzostw świata kobiet jako trener oraz brązowe medale mistrzostw świata zdobyte z seniorami jako zawodnik oraz drużyną juniorów jako trener. Indywidualnie byłem 5. na MŚ w spławiku odbywających się w Polsce w 2013 r. W 2015 roku byłem na drugim miejscu w 5-letniej indywidualnej klasyfikacji MŚ. W tym roku zdobyłem też tytuł indywidualnego Mistrza Polski w spławiku. Z Traperem 6 razy byłem drużynowym mistrzem Polski.

Duże ryby – karp syjamski 72 kg na grunt, sum 152 cm i szczupak 115 cm na spinning, karp 15 kg na tyczkę.

KARP ZŁOWIONY NA TYCZKĘ 15 KG

WĘDKARSKI WYWIAD CZ.2

4 ) Jakie są twoje ulubione przynęty / zanęty

Na komercji stosuję wyłącznie zanęty Sonubaits. Mają świetną konsystencję i ryby je uwielbiają. Moje ulubione to: Match Method Mix, Crushed Expander, Pro Green oraz F1 Dark. Tę ostatnią zanętę lubię dodawać także na duże leszcze na wodach ogólnodostępnych. Oczywiście podczas prywatnego łowienia, bo organizatorzy zawodów często nie dopuszczają zanęt, w których jest mączka rybna. Uważam, że to bardzo głupi przepis, bo trudny do zweryfikowania. Bo jak odróżnić zanętę z mączką rybną od mieszanki, do której dodano jakiegoś śmierdzącego boostera? Przynęty nr 1 na komercję – Sonubaits Bandum Wafters 6 mm – różowe, żółte i pomarańczowe.

Bardzo cenię i podziwiam Piotra Lorenca. Lubię jego zanęty – szczególnie Lorpio Bream z serii Grand Prix oraz Roach Black.

5) Jaki jest twój wędkarski cel do osiągnięcia w 2021 roku

Nie wyznaczam sobie żadnych sportowych celów na nadchodzący sezon, bo po pierwsze, przez korona panikę nie wiem czy w ogóle będą rozgrywane zawody na najwyższym szczeblu, a poza tym w wędkarstwie trudno cokolwiek planować. Chciałbym spędzać dużo czasu nad wodą, chciałbym uczestniczyć w różnych zawodach, spotykać się z innymi wędkarzami i wymieniać się spostrzeżeniami. Tylko i aż tyle.

6) Czy słyszałeś już wcześniej o grupie method&feeder Mazowsze

Słyszałem, ale nie mam na ten temat wielu informacji.

Uwiebiam method feeder fot. Marcin Cichosz, FeederFans
Karp na method feeder fot. Marcin Cichosz, FeederFans

WĘDKARSKI WYWIAD CZ.3

7) Co możesz napisać osobom które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem wyczynowym

Żeby marzyli i nigdy ze spełnienia tych marzeń nie rezygnowali. Jak byłem nastolatkiem, marzyłem, żeby wygrać mistrzostwo koła, później zawody okręgowe, żeby uczestniczyć w mistrzostwach polski, dostać się do kadry narodowej, wreszcie żeby pojechać na MŚ. O tym żeby zostać mistrzem świata marzyłem od zawsze, i dwa razy udało mi się stanąć na najwyższym stopniu podium i zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

Poza marzeniami, trzeba ciężko pracować na sukces. Trzeba dużo być nad wodą i się doskonalić. Po każdym łowieniu trzeba wyciągać wnioski. Nigdy, jak się nie połowi nie można zwalać winy tylko na złe losowanie. Najczęściej bowiem na zły wynik połowu, oprócz losowania, ma także nasze złe przygotowanie, słabe łowienie lub inne błędy. Oprócz tego warto dużo czytać, oglądać filmy, rozmawiać z innymi wędkarzami. Być otwartym na ich spostrzeżenia. Dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi, wtedy inni chętnie będą rozmawiać z nami. I najważniejsze trzeba mieć dużo pokory. A jak już wejdziecie na szczyt, to nigdy nie uwierzcie, że wiecie już wszystko, że jesteście najlepsi. Bo wtedy przestaniecie być mistrzami. Zawsze jest coś czego można się jeszcze nauczyć.

8) Jaka jest twoja ulubiona wędka / kołowrotek

Bardzo lubię feedery Prestona z serii Supera. Moje dwa ulubione kije to model SL o długości 3,3 m oraz kij o długości 3,85 do 50 g. Są to wędziska, którymi jestem w stanie łowić wszędzie na feeder klasyczny od brzegu do około 60 m. Używałem ich także na komercji. Od 2 lat łowię kołowrotkami Centris 520. Jestem z nich bardzo zadowolony i na razie nie zamieniłby ich na inne.

MISTRZOSTWA POLSKI W SPŁAWIKU

9) Plecionka czy żyłka ?

Do feedera klasycznego używam plecionki, natomiast do metod feeder żyłki.

10) Jaką rolę w twoim życiu odgrywa wędkarstwo

Obecnie wędkarstwo jest moim największym hobby. Uczę się wędkarstwa feederowego i kiedyś chciałbym dostać się do kadry w tej dyscyplinie. Wcześniej przez 18 lat byłem redaktorem w magazynie „Wędkarski Świat” oraz przez półtora roku zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Wędkarstwo 360”.

Od kilku lat na FB mam swój profil, na którym m.in. dzielę się swoimi wnioskami z wypraw wędkarskich. Zapraszam wszystkich do odwiedzin i jak się spodoba do polubienia profilu @AdamNiemiecAngling.

11) Od jak dawna zajmujesz się wędkarstwem wyczynowym

W 1991 roku po raz pierwszy wystartowałem w zawodach spławikowych w moim kole. Po raz pierwszy w mistrzostwach polski juniorów (jako mistrz okręgu warszawskiego) wystartowałem 3 lata później. Można więc powiedzieć, że ponad 25 lat temu zetknąłem się ze spławikowym wyczynem.

WĘKARSKI WYWIAD – ADAM NIEMIEC

RED: JAKUB KUCHARSKI ( KUCHAR FISHING )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *